Rodinné domy

Zabýváme se výstavbou klasických rodinných domů v různém stupni dokončení, dle Vašich požadavků. Stavíme z materiálů HELUZ, POROTHERM, SENDWIX, PORFIX a YTONG. Rodinný dům postavíme dle Vašeho přání a poradíme s výběrem nejvhodnější technologie a materiálů. Pomůžeme Vám se vším od první konzultace, se samotnou výstavbou až po předání stavby ke kolaudaci.

Preferujeme stavby pasivních a nízkoenergetických domů.

 

 

NÍZKOENERGETICKÝ DŮM

Pojem nízkoenergetický dům je stavba s nízkou potřebou energie na vytápění, která je oproti běžným novostavbám, splňujícím české stavebně-energetické předpisy, poloviční nebo i menší. V porovnání se staršími stavbami lze u nízkoenergetických domů dosáhnout úspor na vytápění 75% i více. Podmnožinou nízkoenergetických domů jsou pasivní domy, které spotřebují až šestkrát méně energie než dnešní novostavby.

Přehledné rozdělení budov podle potřeby tepla na vytápění

Kategorie domů

Potřeba tepla na vytápění (kWh/m2a)

Starší dům

200 a  více

Součastná novostavba (dle stav. předpisů

80 - 120

Nízkoenergetický dům

15 - 50

Pasivní dům

5 - 15

Nulový dům

0 - 5

 

Ať vytápíte nízkoenergetický dům čímkoliv, vždy ušetříte. Je to logicky dáno menšími tepelnými ztrátami obvodovými konstrukcemi domů a výplněmi otvorů, ale i výrazně menšími ztrátami větráním. Nezanedbatelné jsou rovněž úspory důsledným odstraněním tzv. tepelných mostů a netěsností obvodových konstrukcí domu.

Proč stavět nízkoenergetický dům?

  • Váš příspěvek k lepšímu životnímu prostředí

Je zde obrovský potenciál úspor a je zřejmé, že snížením spotřeby energie Vašeho domu a souvisejícím snížení emisí CO2 přispějete ke zdravějšímu prostředí nás všech.

  • Vyšší komfort bydlení

Malých ztrát způsobených větráním se u nízkoenergetických a pasivních domů dosahuje zavedením mechanického kontrolovaného větrání. To se děje různými způsoby, ale vždy by mělo být výsledkem dostatečné množství čerstvého vzduchu. Pokud se zavede tzv. nucené větrání s rekuperací tepla, lze navíc využít až 90% tepla z odváděného znečištěného vzduchu. Nasazením kontrolovaného větrání docílíme kvalitativně vyšší úrovně bydlení z hlediska zdraví obyvatel a jejich pohodlí. Nezanedbatelné je také ekologické hledisko - další snížení tepelných ztrát. Efektem spojeným s instalací mechanického větrání je u některých systémů možnost instalace filtrů, čímž dochází k podstatnému snížení prašnosti a výskytu alergenů v domě. Vzduchotěsnost domu spolu s vhodně použitými materiály pro obvodové konstrukce domu zajišťují také vynikající ochranu proti hluku.

  • Kratší topné období

V našich klimatických podmínkách se může u nízkoenergetického domu zkrátit potřeba vytápění o jeden měsíc na podzim a o jeden měsíc na jaře. Souvisí to však dále s mírou pasivního využívání sluneční energie, s umístěním domu na pozemku apod. U pasivních domů, kde již nenalezneme běžné způsoby vytápění, se nutnost přitápění snižuje na pouhé dva až tři měsíce v roce. Menší využití některých zdrojů tepla sebou může nést také jejich delší životnost, menší potřebu skladovacího prostoru pro palivo (u kapalných a pevných paliv) a méně práce s obsluhou vytápění u systémů, které to vyžadují.

  • Správná orientace stavby

Je třeba zohlednit, na jakém místě se náš budoucí dům má nacházet. Zda bude na rovném slunném pozemku či ve stínu lesa někde na samotě. Samozřejmě podob místa, kde může stát náš budoucí dům, je mnohem více, a proto je třeba již při projektování domu upozornit architekta, projektanta, že máte zájem o nízkoenergetický dům. Jeho úkolem je dům vhodně zasadit do prostředí tak, aby byl schopen co nejefektivnějším způsobem získávat energii ze slunečního záření a aby přitom byl dům co nejlépe chráněn před úbytkem energie např. vlivem severních větrů.

 

PASIVNÍ DŮM

Pasivní dům, který dostal svůj název díky využívání pasivních tepelných zisků v budově,  s sebou nese spoustu výhod. Kromě úspory nákladů na vytápění vám může také pomoci od mnohých zdravotních problémů, jelikož zařízení pracující ve dne i v noci filturje vzduch a tím ho zbavuje škodlivých nečistot a prachu. Díky čemuž se také nemusíme obávat výskytu plísní v domě. 

VÝHODY PASIVNÍHO DOMU:

  • vyšší komfort života a nízké náklady na vytápění  

    U běžného rodinného domu, s plochou podlah 120 metrů čtvereční se ročně spotřbuje okolo 1800 kW/h, ale v pasivním době to za rok dělá pouze okolo 15 kW/h na metr čtvereční. 

    Pasivní budovy vyžadují i minimalizaci ostatních potřeb energií v objektu díky využívání pasivní solární energie. Jako je potřeba elektrické energie na provoz domácích spotřebičů. Efektivní domácí spotřebiče i umělé osvětlení spotřebují o 50% energie méně bez jakéhokoliv omezení komfortu.

  • stálý přívod čerstvého vzduchu bez průvanu

    Zvláštní důraz u pasivního domu je kladen na vzduchotěsnost všech částí budovy. Čerstvý vzduch se do obytných místností přivádí pomocí automatického větracího zařízení s rekuperací tepla. Z odváděného vzduchu se odebírá teplo, kterým se ohřívá přiváděný čerstvý vzduch.

  • ideální teplota v místnosti v zimě v létě 

    Tepelné ztráty pasivního domu jsou díky důsledné izolaci sníženy natolik, že k udržení teploty v místnostech postačí minimální množství tepla. Vzhledem k výborné tepelné izolaci mají stěny a okna i při nízkých teplotách povrchovou teplotu, která se blíží 20° C, a je tedy příjemná.

Rozhodnutí o stavbě vlastního domu většina lidí učiní pouze jednou za život. Na rozhodnutí s tak velkým trvalým účinkem je proto třeba se dobře připravit, neboť by mělo vést k osobnímu pohodlí a vysoké spokojenosti s bydlením. V případě, že zvolíte pasivní standard, bude to pro Vás nejlepší penzijní připojištění v životě. Budoucích cen paliv se ten, kdo v pasivním domě bydlí, nemusí bát.

Nezapoměňte se také podívat na MÝTY O PASIVNÍCH DOMECH ZDE 

 

Našli jste co jste hledali?

V případě, že máte na nás jakýkoliv dotaz, neváhejte nás kontaktovat. Na Vaše otázky rádi odpovíme.

Kontaktujte nás
1
2
3
4
5
6
2
3