Chci stavět

Rozhodli jste se, že si splníte sen a postavíte svůj vysněný dům?

Stavba rodinného domu je jednou z největších životních investic. Záleží jen na vás, zdali na to budete vzpomínat v dobrém, nebo na to nikdy nezapomenete. To první a nejdůležitější, co musíte udělat, je nasbírat dostatek informací. Tak se pojďme podívat, co vše pro to potřebujete!

ČTYŘI P – PENÍZE, POZEMEK, PROJEKT, POVOLENÍ

  • PENÍZE

Není žádným tajemstvím, že základem pro stavbu domu jsou peníze. Ale už málokdo si dokáže představit reálná čísla za obrázkem svého vysněného domečku. Kolik stojí postavit rodinný dům?

Uvádíme zde příklad zastavěné plochy domu 90m2, která je pokryta podlahami v ploše 150m2.

Zemní práce

50 000,- Kč

Základy

145 000,- Kč

Hrubá stavba

620 000,- Kč

Střecha

295 000,- Kč

Výplně otvorů

180 000,- Kč

Elektroinstalace

125 000,- Kč

Topení, voda a kanalizace 

280 000,- Kč

Izolace    

135 000,- Kč

Úpravy povrchů a podlahy

430 000,- Kč

Dokončovací práce  

440 000,- Kč

 

  • POZEMEK

Ať už pozemek vlastníte nebo kupujete, je důležité vědět, že ne každý pozemek je vhodný pro stavbu rodinného domu. To, zdali je zrovna ten váš ten správný pro stavbu zjistíte na příslušném stavebním úřadě, který vám poskytne všechny potřebné informace. Zásadní dokument představuje územní plán, ve kterém je uvedeno k jakému účelu je možno ten který pozemek využít – můžete si nechat vyžádat i písemnou informaci tzv. územně plánovací informaci.

Pokud zjistíte, že zrovna váš pozemek není pro stavbu rodinného domu určen, máte možnost zažádat o změnu územního plánu, která by následně umožnila stavbu na tomto pozemku. Avšak tento proces trvá delší dobu a nejedná se o právní úkon, ale rozhodnutí o změně územního plánu záleží plně na zastupitelstvu obce.

V tom lepším případě, kdy zjistíte, že na pozemku můžete stavět, je důležité zjistit, zdali je stavba reálná. To znamená hlavně zajištění potřebné infrastruktury – komunikace a technických sítí jako je přípojka vody, odpadu a elektrického proudu.

  •  PROJEKT & POVOLENÍ 

Pro vydání potřebných povolení je nutné zjistit také odpovídající dokumentaci. Může nastat hned několik možností pro zpracování dokumentace, a to podle toho, jaká povolení budou následně vydávána. Jinak řečeno, je nutné prvně stavbu umístit a poté povolit

Mohou nastat případy: 

  1. Je zpracován a vydán regulační plán, který nahrazuje územní rozhodnutí, pak se územní řízení nevede, nevydává se územní rozhodnutí a stavba se pouze povoluje (nutno však dodat že regulační plány nejsou běžně v obcích zpracovány)
  2. Stavba je nejprve umístěna a následně povolena
  3. Je vedeno společné územní a stavební řízení
zdroj: www.estav.cz

Avšak nemusíte si lámat hlavu, s projektem, povolením
a veškerou dokumentací potřebnou pro stavbu Vám rádi pomůžeme. 

Našli jste co jste hledali?

V případě, že máte na nás jakýkoliv dotaz, neváhejte nás kontaktovat. Na Vaše otázky rádi odpovíme.

Kontaktujte nás
1
2
3
4
5
6
2
3