Konstrukční zásady

 

Nízkoenergetický dům - v současné době fenomén ve výstavbě, který optimalizuje obytný komfort, kvalitu stavebních konstrukcí, energetickou a finanční úsporu a ochranu životního prostředí.

To znamená, že umístěním na pozemku, použitými materiály, způsobem výstavby a systémem vytápění se minimalizují provozní náklady a negativní vliv na životní prostředí. Tento typ domu potřebuje na vytápění na 1 m2 užitné plochy cca 15 až 50 kWh energie. Pro srovnání - moderní dům postavený standardním způsobem spotřebuje 2-3x větší množství energie. 

7 zásad pro nízkoenergetický dům

Výstavba nízkoenergetického domu - to neznamená jen zateplení a instalování slunečních kolektorů či tepelného čerpadla, ale musí splňovat i několik dalších zásad, které výrazně přispějí ke snížení výsledné sumy na účtu za energii. Pojďme si vyjmenovat, které to jsou:

  1. Umístění domu na pozemku s ohledem na místní klima, terén, jeho orientaci na světové strany a vegetaci.
  2. Využití sluneční energie pomocí pasivních solárních prvků a systémů, například velká jižně orientovaná okna, zimní zahrady, stěnové systémy, proměnlivá protisluneční ochrana a letní tepelná ochrana proti přehřívání budovy.
  3. Vysoká tepelná ochrana obvodového pláště (podlahy, stěny, střechy, okna a dveře) a důsledné tepelně-izolační opatření ve všech detailech bez tepelných mostů.
  4. Regulované větrání podle aktuálních potřeb, tj. mechanická výměna vzduchu spojená s odbouráním škodlivin ve vnitřním prostředí, s minimálními energetickými ztrátami a zpětným získáváním tepla z odváděného vzduchu a dostatečnou vzduchotěsností obvodového pláště.
  5. Účinná, efektivní a k přírodním zdrojům šetrná výroba tepla, využití obnovitelných zdrojů energie, využití odpadního tepla, (pro nízkou spotřebu tepla nepotřebuje vysoce výkonná zařízení na vytápění, vhodná jsou například tepelná čerpadla).
  6. Využití nízkoteplotního systému vytápění a přídavné využití sluneční energie prostřednictvím aktivních solárních a jiných alternativních zařízení pro úsporný ohřev teplé vody.
  7. Správné užívání nízkoenergetického domu a efektivní využívání elektrického proudu (energeticky úsporné osvětlení a domácí spotřebiče).

Popis konstrukce domu ke stažení       

 

 
 
Kontaktní formulář

V případě, že máte na nás jakýkoliv dotaz, neváhejte použít náš kontaktní formulář. Na Vaše otázky rádi odpovíme.

Vaše jméno
Váš e-mail
 
 
Kontakty

Rovestav-RD s.r.o.


Roman Veselka
– jednatel společnosti

U Hráze 1556
739 11 Frýdlant nad Ostravicí

GPS: 49°35'33.295"N, 18°21'54.122"E

Tel.: +420 608 603 467
E-mail: rovestav@rovestav.cz rovestav@gmail.com